НЕБАНКОВСКИЙ ФИНАНСОВЫЙ РЫНОК ОХВАТИЛА ИСТЕРИКА, НО УЖЕ ПОЗДНО

ЗАПОЗДАЛАЯ РЕАКЦИЯ РЫНКА КРЕДИТНОЙ КООПЕРАЦИИ


Вчора у прес-центрі УКРІНФОРМ, за рахунок американських платників податків, відбулась непересічна медіа поді.

____________________________________

Текст "Открытого обращения" 
пресс-конференции, или:

____________________________________

Сама по собі назва прес-конференції заворожує уяву журналіста, примушує замислитись про чергову "етапність" та "системність" зусиль кредитної кооперації України, спрямованих на те, щоб не піти у повне небуття безславно.
Я не задаю запитань, я кажу - кредитні спілки потрібні Україні як ніколи ! І я не можу не відреагувати на цю прес-конференцію. Думаю, мої міркування будуть корисні читачам та журналістам, які не знайомі із глибинними проблемами кредитної коперації України, і не можуть у повній мірі зрозуміти контекст, у якому розвивається дана "боротьба за правду".

По-перше, мушу висловити своє задоволення тим фактом, що після років свар, пліток та погано приховуваної взаємної неприязні, лідери двох із трьох існуючих всеукраїнських асоціацій КС нарешті здійснили спільний захід.
Чи то прийшло усвідомлення практично повного фіаско очолюваної ними частини кредитної кооперації України, чи спільний жах перед перспективою прийняття Верховною Радою дійсно радикального та дієвого законопроекту № 5107, розробленого та поданого не ними, чи просто американські гроші - не важливо що саме їх у цей раз об'єднало, але важливо, що вони таки наважились сказати щось разом і ПРОТИ останніх, дійсно недолугих іновацій влади.

При цьому зовсім не зрозуміло, чому дві асоціації, які у сукупності представляють інтереси лише близько 240 кредитних спілок України (а це не більше 40% загальної їх кількості), беруть на себе нахальство висловлюватись від імені всіх кредитних спілок України? Така постановка питання говорить принаймні про схильність до маніпуляцій, якщо не про елементарну людську непорядність.

Можна сказати більше, ті майже дві третини кредитнимх спілок України, які не входять до ВАКС та НАКСУ, ПРИНЦИПОВО не хочуть приєднуватись до них та не підтримують їх своїми голосами. Частина з них просто не бачить у ВАКС та НАКСУ людей, які бажають та реально захищають інтереси кредитних спілок, інша частина - це кредитні спілки, зраджені цими двома асоціаціями у 2008-2013 роках (а декого-і раніше).

ВАКС і НАКСУ завжди певною мірою абстрактно представляли інтереси кредитних спілок, і вже точно ніколи за них не боролись. Як тільки у кредитної спілки з'являлись проблеми (і не дай Бог - із правоохоронними органами), асоціації хутко виключали таку спілку зі своїх лав із комсомольським формулюванням "за втрату зв'язку із асоціацією та несплату членських внесків".

Як же ВАКС та НАКСУ пояснюють той факт, що більша частина кредитних спілок України не вступає до їх членства? У них інтерпретація одна - то "несправжні" кредитні спілки, "злочинці", "фінансові піраміди", які не хочуть бути прозорими і т.п. Думаю, є і такі, але точно це всі 220 кредитних спілок, які влада Януковича знищила і розграбувала, скориставшись фінансовою кризою.

Саме зрадницька позиція цих двох асоціацій як раз і пояснює, чому замість боротися із свавіллям влади Януковича, вони допомагали цій владі. Головне - не кредитні спілки, а збереження своїх власних робочих місць, можливості обіймати поважну посаду, відвідувати міжнародні конференції та семінари, не втратити право "вибирати картоплю" на цьому полі.

Дивним чином основний (критичний) посил цієї прес-конференції збігається із меседжами, активно розповсюджуваними тепер бувшим головою Держфінпослуг В.Сусловим. У ефірі Радіо 105 ФМ (м. Київ) на минулому тижні той заявив (за зістом), що, такби мовити, при владі "сім'ї" Януковича стабільності і передбачуваності було значно більше, ніж зараз, а ініціативи нинішнього уряду щодо оподаткування доходів кредитних спілок і їх членів мало не зруйнують увесь фінансовий ринок та призведуть до всенародних повстань.

У оприлюдненій спільній заяві двох асоціацій ("Відкритому зверненні кредитних спілок України" до народу) зазначається зокрема таке:
"замість того, щоб на державному рівні надавати необхідну законодавчу підтримку кредитним спілкам, реалізовувати через кредитні спілки програми розвитку української економіки, сьогодні держава, навпаки, без проведення обговорень і врахування реальних інтересів мільйонного членства кредитних спілок, впроваджує оподаткування не тільки процентних доходів членів кредитних спілок, але й самих кредитних спілок як юридичних осіб."

Слів немає, теза правильна, але озвучена з вуст керівників ВАКС та НАКСУ, викликає безліч запитань.

Скажіть, шановні, а у 2008-2013 роках таке твердження не було так само актуальним? Вам не відомо, що кредитна спілка стала суб'єктом - платником податку на прибуток іще з 1 липня 2004 року, і ви це профукали? Вам не відомо, що питання оподаткування доходів громадян за пайовими внесками викликало і викликає безліч спорів, і є предметом системного наїзду органів ДПІ-ДПА на кредитні спілки, що призводило до накладання штрафів та інших адміністративних стягнень? Чому критикувати недолугу політику уряду ви спільно почали саме тепер? Чи не тому, що ви самі несете перед кредитною коперацією відповідальність за те, що десятиліттями погоджували ті недолугі зміни, а ВАКС - та взагалі за вказівками влади їх генерувала та просувала?
То чому ж критика виплеснулась саме сьогодні? Кому на корить така критика?

Моя відповідь №1 - така.

Допоки за критику уряду, навіть не так, Миколи Азарова і його злочинних ініціатив як Голови ДПА, Першого Віце-Прем'єр-міністра, голови парламентського комітету з питань банків і банківської діяльності, Премє'р-Міністра уряду Януковича моли посадити або голову відірвати, наші шановні революціонери підлизували та підскакували. Поки керівників кредитних спілок десятками пакували на великі строки, а ці асоціації говорили "правильно, так шахраям і треба". 

Тепер, коли влада стала більш прозорою і намагається розібратись у тому бардаку, який у сфері кредитної коооперації створили М.Азаров, В.Янукович, В.Суслов, В.Волга, А.Оленчик, П.Козинець (сотоварищи) та В.Волковська (сотоварищи), двоє останніх від імені всіх кредитних спілок України вирішили висловити владі новій все, що накипіло до влади старої. Бо зрозуміли, тепер за правду не посадять.

Моя відповідь № 2 

Наслідки непручання владі та зрадницької політики НАКСУ та ВАКС по відношенню до кредитних спілок, попри їх розмови про те, що "все добре", набули катастрофічного характеру. Кредитна кооперація продовжує втрачати активи, вона зарегульована і безправна. І такий стан речей - пряма провина двох найбільших асоціацій.
У вересні 2014 року наша Асоціація розробила та подала до парламенту законопроект № 5107, яким вирішення як поточних, так і стратегічних проблем кредитної кооперації було виведено на якісно новий, на порядок вищий рівень. 

Законопроект створює важелі державного захисту заощаджень громадян у кредитних спілках, механізми фінансового оздоровлення, оптимізацію державного регулювання для спілок, які попали у небезпечну зону. Що у законопроекті такого поганого, що і НАКСУ і ВАКС в унісон виступили із шаленою критикою проти його прийняття, побігли до Мінфіну, Мін'юсту, у пресу із старими як світ та не обгрунтованими звинуваченнями?

А я скажу що. У разі прийняття даного законопроекту, увесь світ побачить де правда, а де брехня, де зрада, а де правдиве відстоювання інтересів, хто базікає, а хто робить справу. Ось чого бояться Петро Миколайович та Андрій Ярославович. Ну як так, шановні, якщо вам не подобається те, що ви самі наробили, візьміть нарешті і на себе належну частку тієї відповідальності.

Адже це ви зрадили керівників і сотні тисяч членів кредитних спілок, які розграбували за допомогою правоохоронної системи люди Миколи Азарова-Віктора Суслова. Це ви мовчали про системні злочини чиновників і затикали рота тим, хто про це говорив. Це ви приймали участь у круглих столах, робочих групах, громадських радах і тимчасових слідчих комісіях, на яких ви підтримуали ідіотські законодавчі іноваціїї влади і приховували її злочини, це ви написали законодавче і нормативне середовище, яке робить кредитну спілку безпомічною і безправною перед рейдерами та чиновниками. 

З вашого боку за 20 років не пролунало жодної жорсткої критики на адресу високопосадовців та державних злочинців у погонах ні під час їх перебування при владі, ні після відсторонення. Ви боялись, бо знали, що дивним чином вони можуть швидко повернтись. Ні одного особистого звинувачення ! Такою лояльністю ви породили та стимулювали їх розв'язність та безвідповідальність перед громадськістю і законом.

Ростислав Гайдаенко
Автор
Ростислав Гайдаенко

Популярные статьи